SAYIN EMİNE ERDOĞAN HANIMEFENDİ'NİN ÖNCÜLÜK ETTİĞİ "KORUYUCU AİLE PROJESİ"NİN, MERZİFON TANITIM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
 
Türk Milleti olarak özümüzde ve kültürümüzde muhtaca ve yetime yardım eli uzatmak bulunmaktadır. Kendi sahip olduklarımıza şükredip, başkalarının da bu imkânlara sahip olması için dua eder ve elimizden bir şeyler geliyorsa da bunları yapmaktan geri durmayız. Bu bizim özümüzde yatan bir duygudur.
 
Bu hissiyatla yola çıkan Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi “Gönül Elçileri” projesine öncülük ederek, maddi ve manevi birçok şeyden mahrum kalan aile, kadın, çocuk ve yaşlılarımıza toplum olarak el uzatmamıza vesile olma gayesindedir. Koruyucu Aile hizmeti de bu gayenin bir kolu olup, sıcak ve düzgün bir aile ortamı yaşayamayan çocuklarımız için seferber edilen bir çalışmadır.
 
Merkez ve diğer birkaç ilçemizde tanıtım toplantısı yapılan projenin bu seferki durağı Merzifon ilçemizdi. Programa Valimiz Dr. Osman VAROL ve eşi Funda VAROL Hanımefendi, Merzifon Kaymakamı Gürkan DEMİRKALE ve eşi Ruşen DEMİRKALE, Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Özkan Edip AKGÜLAY, Merzifon Belediye Başkanı Alp KARGI, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa ARSLAN, daire müdürleri ve koruyucu aileler katıldılar.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa ARSLAN’ın açılış konuşmasını yapmasının ardından, sosyal çalışmacı Doğan İLİŞ “Korunmaya Muhtaç Çocuklar” hakkında sunum yaptı. Daha sonra sosyal çalışmacı Hakime ASLAN “Koruyucu Aile” hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ardından İlçe Müftüsü Mustafa ALTUN “Dini Yönden Koruyucu Aile” hakkında bilgiler verdi.
 
Valimiz Dr. Osman VAROL yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
“Böyle güzel ve anlamlı bir programda, Merzifon’umuzda böyle yoğun ve güzel bir ilgiyle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin önderliğinde yürütülen “Gönül Elçileri” projesinin alt programlarından bir tanesi olan “Koruyucu Aile” hizmeti hakkında ciddi bir tanıtım ve faaliyet içerisindeyiz.
 
Bence en önemlisi özellikle bu deneyimi doğrudan yaşayan hanımefendimizin, kıymetli hocamızın anlattıklarıydı. Ve çok önemli bir tavsiyede bulundu. Çok farklı hizmet modelleri var. Bu konuyu düşünen çok kıymetli vatandaşlarımızın öncelikle tereddütlerini gidermek açısından daha az yoğunlukta olan; gönüllü aile olmayı tercih ederek belki bu işin biraz deneyimini kazanıp, sakıncalarını görüp, yaşayıp daha sonraki adıma geçmeleri mümkün olabilir.
 
Gerçekten bu deneyimi yaşayanların anlattıkları biz tabi daha fazla muhatapla da karşılaşıyoruz. Hep olumlu şeyler arkadaşlar. Bizim ne olursa olsun tamamlayamayacağımız şey özellikle bu çocuklarımız için aile sıcaklığı, manevi bir ortam. Eksikliğini yaşadıkları o güzel, sıcak aile ortamı.
 
Devletimiz çocuklarımıza bakmaktan hiçbir şekilde aciz değil ancak sizlerin de katkılarıyla bu sıcak aile ortamı eksikliğinin giderilebileceğini düşünüyoruz.
 
Bugüne kadar yaşayanların olumlu tecrübelerinden gerçekten cesaret almak mümkün. Ayrıca bizim zaten millet olarak manevi açıdan baktığımızda, tarihsel açıdan baktığımızda bu konsepte bu hizmet şekline çok uygun bir toplumsal yapımız var. Her zaman etrafıyla ciddi bir sosyal dayanışma içerisinde olan, her zaman az olanla bölüşmesini bilen, hiçbir zaman bireysel düşünmeyen, her zaman toplumsal düşünen, etrafındaki insanlara yardım elini uzatan bir topumun evlatlarıyız.”